سین برنامه

معرفی مرکز نوآوری آلاء

مقدمه

چه حرکتهایی بیشترین تحول را در جوامع انسانی و به‌خصوص شیعی رقم میزنند؟

عمر تاریخ، همواره به نبرد اهل ستم و استبداد با منجیان الهی و دغدغه‌مندان اجتماعی گذشته است. در این مسیر، علاوه بر پیامبران، همواره رهبرانی بوده‌اند که حرکت کرده‌اند، و حرکتشان نقطه عطفی در تاریخ شده است.

خواجه نصیر سیاستش نه تنها ایران را از بند تلخی‌های هلاکوخان رها کرد، بلکه مسیر رشد و پیشرفت دوباره ایران را هم هموار ساخت. شیخ عبدالحسین لاری با جنبش دلیران، دست انگلیسی‌ها را از بنادر جنوب برید و حکومت اسلامی را از لارستان تا بندرعباس بنا گذاشت. میر سید علی همدانی و ابراهیم زکزاکی نیز در کشمیر و نیجریه مایه هویت‌یابی و رشد شیعیان تحت ستم بودند. در لبنان شیعه شهروند درجه سه بود، اما امام موسی صدر در همان اوایل مواجهه با این مسأله، بی‌تاب بهبود وضعیت شیعه شد و ده‌ها موسسه و حرکت اجتماعی در لبنان شکل گرفت و به حزب الله مقتدر منتهی شده و موجب عزت شیعیان لبنان شد. امام خمینی نیز پایه‌گذار حرکتی تمدنی شد که هزاران کنش اجتماعی در ایران و جهان، در پرتو آن تحقق پیدا کرده و خواهد کرد.

ما نیز در مرکز نوآوری آلاء، همیار تیم‌هایی هستیم که برای تحول جوامع بی‌وقفه تلاش و حرکت می‌کنند و ادامه‌دهنده مسیر این تحولات اجتماعی هستند.

مأموریتهای مرکز نوآوری آلاء

 1. گفتمان سازی نوآوری فرهنگی با رویکرد دینی

شاید بتوان گفت مهمترین لازمه شتابدهی، وجود گفتمان و جریان نوآوری باشد. شاید بهترین کلام در ضرورت این امر، این جمله از مقام معظم رهبری باشد که گویا و موجز به آن پرداخته اند:

«وقتی گفتمانسازی شد، آنوقت همه به این فکر خواهند افتاد و در همه یک انگیزهای به وجود میآید؛ کأنّه یک جادّهی وسیع و یک بزرگراهی به وجود میآید که همه میل میکنند از این بزرگراه حرکت کنند.»

در همین راستا برگزاری رویدادهای آشنایی با نوآوری برای نخبگان عرصه‌های اولویت‌دار مرکز، جزء مهمترین برنامه‌هاست؛ رویداد طلبه تحول آفرین، رویداد نوآوری و جمعیت، رویداد نوآوری و تبلیغ بین‌الملل، رویداد نوآوری و تبلیغ در قاره افریقا، بخشی از این مأموریت است.

 1. شتابدهی استعدادها

امروزه استعدادهای برتری در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی در میان اقشار مختلف جامعه، به خصوص طلاب و دانشجویان متدین وجود دارد که نیاز به کمک برای شکوفایی دارد. مرکز نوآوری آلاء سعی دارد با برگزاری رویدادها و برنامه‌های مختلف، این استعدادها را کشف کرده و در مسیر شتابدهی خود آنها را به مرز شکوفایی نزدیک کند. 

 1. شتابدهی تیم ایده‌های فرهنگی و اجتماعی

بسیاری از تیم‌های نوآور با چالش کمبود منابع، ضعف دانش، عدم دسترسی یا شناخت مشاوران متخصص، فضای کار و نظام ارتباطات و… مواجه هستند؛ چالش‌هایی که مرکز نوآوری آلاء به یاری خدا سعی در رفع آنها و کمک به سرعت‌بخشی به حرکت تیم‌ها دارد.

ما به تیم‌ها کمک می‌کنیم تا بتوانند محصول اولیه قابل ارزیابی خود را بسازند و از مرحله ایده به عینیت اولیه برسانند. برای این منظور خدمات استقرار و مشاوره و منتوری و تزریق مالی محدود، به تیم‌های برگزیده ارائه خواهد شد.

همچنین برای رشد بیشتر تیم‌هایی که نیاز به جذب سرمایه برای شتاب بیشتر و همچنین توسعه فعالیت‌ها دارند، برای جذب سرمایه‌گذار همراه تیم خواهیم بود تا ایده مورد نظر، به حد اعلای تحقق خود برسد.

محورهای موضوعی مرکز

در میان موضوعات و چالش‌هایی که امروزه در جامعه ایرانی و بین‌المللی با آن روبه رو هستیم، مرکز نوآوری آلاء با محور قرار دادن برخی مسائل اساسی، سعی در حل معضلات و ارائه راهکارهای کارآمد و عملیاتی در این چهار حوزه دارد:

 • تبلیغ اسلام در عرصه بین‌المللی و جهانی
 • خانواده با رویکرد جمعیت و فرزندآوری
 • نوآوری‌های خیر و نیکوکاری
 • اقتصاد اسلامی

محورهای حمایتی مرکز نوآوری آلاء

 • حمایت مالی

برای تولید نمونه اولیه محصول (MVP)

 • امکان استقرار
 • مشاور و منتورینگ

مرکز نوآوری آلاء با استفاده از بهترین مربّیان و مشاورین حوزه نوآوری اجتماعی و منتورهای متخصص در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی، پشتیبانی علمی و محتوایی از تیم‌ها و حل چالش‌ها و مسائل آنان را انجام می‌دهد.

 • نظام ارجاع و ارتباطات به مراکز و اشخاص دیگر
 • توسعه و تکمیل تیم
 • الگوی ارزیابی تأثیر فرهنگی

در رقابت تیم‌ها برای رسیدن به حداکثر تأثیر و تحول، مرکز نوآوری آلاء بر اساس این معیارها تیم‌ها را برای مرحله‌های مختلف حمایتی خود انتخاب می‌کند:

 1. توانایی و قدرت پیشرفت تیم
 2. نفوذ ناپذیری اثر ایده
 3. تأثیر ریشه‌ای حل مشکل در حل مشکلات دیگر
 4. آثار امتداد مشکل
 5. میزان اهمیت مسئله
 6. تداوم و پرتکرار بودن مشکل (میزان مخاطب و تأثیر لایه‌ای ایده از مخاطبین مستقیم به مخاطب غیرمستقیم)

راه های ارتباطی با مرکز نوآوری آلاء